Las

Każdy las to skupienie drzew, ale przede wszystkim to dom dla wielu żywych organizmów. W owym lesie żyje mnóstwo stworzeń, zaczynając od tych jednokomórkowych, poprzez owady, gady, płazy, ptaki i oczywiście ssaki. O każdym lesie można powiedzieć, że ma piętra, prawie jak blok, ma korony drzew, pnie, krzaki, młode drzewka i runo leśne, i te właśnie piętra zamieszkiwane są przez wymienione wcześniej gatunki zwierząt. Kiedyś lasy utożsamiano z dziko porośniętymi drzewami, samoistnie „powstającymi”, natomiast w dzisiejszych czasach przez rozwój aglomeracji trzeba je pomnażać poprzez dosadzanie np. sosen czy świerków, a wszystko to przy pomocy pracy rąk leśników. A teraz odrobina historii.


Najbardziej naturalne zalesienie w naszej szerokości geograficznej tworzyły takie drzewa jak graby, dęby, klony, lipy i brzozy, oraz jodły i świerki, bardzo charakterystyczne dla terenów górskich. Pierwsze drzewa powstawały w karbonie, z widłaków, paproci i skrzypów, w czasie ciepłym i wilgotnym. To właśnie one z czasem utworzyły bagienne lasy, które stały się wielkimi złożami węgla kamiennego. Porastały je ogromne, sięgające do trzydziestu metrów lepidodendrony oraz sygilarie, skrzypy i paprocie. Nadszedł natomiast czas, kiedy lepiej dały sobie radę rośliny nasenne, to wynik suchego klimatu, który miał miejsce na Ziemi w późniejszych erach. Miłorząb, tzw. drzewo pierwotne, które nawet dzisiaj można spotkać w parkach. Ponad dziesięć tysięcy lat temu ustąpił ostatni lądolód a jego miejsce zajęły tundry, pojawił się zatem brzozy, wierzby, leszczyny i sosny. Ale to ocieplający się klimat spowodował powstanie dębów, klonów, wiązów, olch, lip i jesionów, a na terenach górzystych świerków. Najmłodsze z drzew to jodły, buki i graby.

 

Skoro mniej więcej wiemy w jakiej kolejności pojawiały się drzewa przejdźmy do tego co najważniejsze, czyli do roli jaką pełnią lasy. Możemy podzielić ich funkcje na trzy grupy:


ekologiczno-ochronna - zbawiennie wpływają na klimat, obieg wody i przeciwdziałają różnym kataklizmom,


społeczna - doskonałe miejsce do wypoczynku, które zarazem dobroczynnie wpływa na nasze samopoczucie i zdrowie, gospodarcza gałąź przemysłu, która dostarcza niezbędne surowce do produkcji.

 

Wytłumaczmy to zatem bardziej szczegółowo.


Przede wszystkim gromadzą nadmiar wody, potrafią przyjąć jej ogromne ilości i z czasem powoli ją oddawać, dzięki temu naturalnie zapobiegają powodziom, a głęboko pod nimi zalega czysta woda gruntowa. Co za tym idzie wykarczowanie dużej ilości terenów leśnych mogłoby zwiększyć natężenie deszczu, które mogłoby nie znaleźć ujścia.


Kolejną ważną cechą jest to, że lasy utrzymują ziemię i kamienie na terenach górzystych. To dzięki gęstym systemom korzennym mogą przeciwdziałać lawinom, natomiast tam gdzie lasy są wycinane w trakcie obfitych deszczów można zaobserwować zsuwanie się mas ziemi i kamieni, które oczywiście stanowią zagrożenie dla poniższych poziomów.


Najpewniej największym atutem lasów jest produkcja tlenu, ponieważ każda roślina przechodzi proces fotosyntezy, oznacza to, że dwutlenek węgla (wydychany między innymi przez ludzi) pobierany jest przez rośliny i wydalany jest tlen, niezbędny do życia, np. jedna sosna jest w stanie wyprodukować tlen dla trzech osób. Zatem w ciągu roku wszystkie lasy wytwarzają niewiarygodnie dużo ton tego pierwiastka.


Jak wyżej zostało zaznaczone, do fotosyntezy pobierany jest dwutlenek węgla, ma to niebywałe znaczenie w związku z  tym, że przez nadmiar gazów cieplarnianych klimat naszej plany ulega znacznemu ociepleniu, a efekt cieplarniany roztapia lodowce, a nadmierna ilość wody zatapia niektóre lądy począwszy od Antarktydy.
Lasy dostarczają również niezbędne surowce, między innymi drewno, używane w budowlance, do produkcji mebli, a nawet zapałek. Ale najważniejsze, to właśnie dzięki lasom w szkole mieliśmy możliwość pisania w zeszytach, dzięki drzewom wytwarzany jest papier. Ale w dzisiejszych czasach aby nie karczować lasów coraz częściej do wytwarzania papieru stosuje się makulaturę, ważne jest zatem segregowanie odpadów.

 

Las to również cudowne miejsce do wypoczynku, latem można ukryć się w przyjemnym cieniu, w dzień wielkie korony drzew zasłaniają nas przed zbytnim nagrzaniem, natomiast w nocy zmniejszają wyparowanie ciepła. Chronią przed wiatrem, który w połączeniu z wysoką temperaturą działa wysuszająco, a we wnętrzu lasu panuje przecież przyjemna wilgotność i tak dobrze się wtedy oddycha. Mnogość pieszych tras w las świadczy o doskonałej ich popularności w celach wypoczynkowych, w lesie się uspokajamy i wdychamy olejki eteryczne produkowane w głównej mierze przez drzewa iglaste.


Czujemy będąc w lesie to „świeże powietrze”, bo lasy są znakomitym filtrem dla zanieczyszczeń, usuwają kurz i chronią przed chorobami układu oddechowego.


Leśne skupiska to jedyne miejsce gdzie swój raj mają grzybiarze, w runie leśnym znajduje się bardzo duża ilość, tak samo jak leśnych owoców tj. borówek, czy jagód, malin a także jeżyn.

 

A teraz trochę liczb, lasy w Polsce to ok 28% powierzchni kraju i zajmują go nierównomiernie. Najwięcej lasów jest w Karpatach, później na północnym-zachodzie gdzie występują Bory Dolnośląskie, Puszcza Nadnotecka i Bory Tucholskie. Najmniej lasów znajduje się na terenach uprzemysłowionych, czyli w środkowej Polsce.

 

Najgorzej sytuacja wygląda w południowo-zachodniej części kraju. Dzięki działaniom leśników i coraz większej świadomości o niezastąpionych właściwościach lasu bardzo powoli wzrasta zalesianie terenów. Największą powierzchnię zajmują w Polsce lasy iglaste z dominującą sosną, to ponad połowa wszystkich lasów. W lasach liściastych przeważa dąb, buk i grab. Niestety całkowicie zdrowe lasy w Polsce to ok 6%, ponad połowa jest uszkodzona.

poznajmylas.com.pl
all right reserved 2014